Korisni predlozi i saveti
Vožnja na planinskim putevima zahteva preduzimanje odgovarajućih mera predostrožnosti i ponašanja kako biste ostali bezbedni, a posebno u teškim vremenskim uslovima kao što su vlažni putevi, kao i oni prekriveni snegom i ledom.
U nastavku pročitajte šta naši stručnjaci imaju da kažu o bezbednoj vožnji na planinskim putevima.
Rezime :
Kako se dobro pripremiti pred put
Pre nego što krenete na put, preporučujemo da preduzmete određene mere predostrožnosti u pogledu bezbednosti koje će vašu vožnju u planinskim predelima učiniti spokojnijom.
1 - Opremite se korisnim pomoćnim alatkama
Pre svega, navodimo okvirni spisak pomoćnih alatki koje mogu biti korisne za vašu bezbednost tokom vožnje na planinskim putevima, a posebno tokom zime:
- sprej za topljenje leda i strugač leda za što brže uklanjanje leda sa vetrobrana i prozora, na primer, ako je vaše vozilo bilo parkirano na otvorenom pri veoma niskim temperaturama
- lopata za uklanjanje snega
- kartonska kutija da biste pokrenulo vozilo, ako točkovi proklizavaju
- ćebe i topla odeća za slučaj da u svom vozilu morate da čekate hrana i napici
2 - Proverite nivo ulja i rashladne tečnosti
Naposletku, niko ne bi poželeo da mu se pokvari automobil, a posebno ne po hladnom vremenu ili da se nađe na otvorenom na nekom planinskom putu. Kako biste izbegli ovakve situacije, preporučujemo da pre polaska na put proverite nivo ulja jer ono sprečava da se motor automobila i ostale komponente pregrevaju. Rashladnu tečnost takođe treba dopuniti jer će to omogućiti da se temperatura motora u svakom trenutku održi ispod 100° C. Ako se tokom putovanja temperatura u bilo kom trenutku podigne do ovako visokih vrednosti, najbolje što možete da učinite jeste da se zaustavite na nekom prikladnom mestu i sačekate nekoliko minuta da se ova temperatura spusti.
3 - Proverite ispravnost farove
Na drumu je od suštinske važnosti da možete da vidite druge i da oni mogu da vide vas, a to je još i važnije na planinskim putevima gde vidljivost može biti narušena zbog vremenskih uslova koji se brzo smenjuju i činjenice da nema uličnog osvetljenja. Proverite ispavnost farova i dugih svetala kako biste sebi mogli da osvetlite put i drugim učesnicima u saobraćaju omogućili da vas vide.
4 - Proverite ispravnost brisača
Ako padaju kiša ili sneg, morate se pouzdati u brisače na svom automobilu kako biste imali što bolju preglednost. Ne zaboravite da proverite i nivo tečnosti za brisače.
5 - Proverite pneumatike
Dve su važne stvari koje treba proveriti na pneumaticima:
- nivo njihove ishabanosti
- pritisak u njima.
S protokom vremena habanje pneumatika je neminovno i ako nivo ishabanosti dostigne granične vrednosti koje su zakonski dozvoljene, sama vožnja postaje opasna. Ovo je stoga što je šara na pneumaticima dostigla maksimalni nivo ishabanosti i oni više ne mogu da ponude istovetne performanse, a posebno ne na vlažnim drumovima. Na ovom mestu saznajte kako da proverite nivo ishabanosti na pneumaticima.
Pritisak u pneumaticima prirodno se smanjuje s protokom vremena. Ispravne vrednosti pritiska u pneumaticima obezbeđuju dobro rukovanje na drumu, a time donose veću sigurnost naročito pri vožnji nizbrdicom. Time se, takođe, sprečava neujednačeno i/ili preuranjeno habanje pneumatika. Zato toplo preporučujemo da redovno proveravate pritisak u pneumaticima, a posebno pre polaska na dugo putovanje ili pre vožnje u planinskim predelima.
Imate li odgovarajuće pneumatike za vožnju po planinskim putevima?
Kada redovno vozite u planinskim predelima izloženi ste promenljivim vremenskim uslovima koji ponekad mogu biti teški. Radi vaše bezbednosti, stoga je važno da nabavite prikladne pneumatike izuzetnih performansi.
U zavisnosti od zimskih temperatura, količine snežnih padavina i rizika od poledice u području u kome živite, određeni pneumatici će pružiti veću bezbednost i optimalne performanse. Pročitajte naše savete za izbor pravih pneumatika.
Vožnja planinskim putevima : saveti za bezbednu vožnju
Vožnja putevima u planinskim područjima podrazumeva izloženost vetrovima različitih stepena jačine. Vidljivost može biti smanjena, krivine se često smenjuju, a neke od njih mogu biti oštre. Bezbedna vožnja, čak i na suvim drumovima, podrazumeva prilagođavanje ponašanja u vožnji.
Opšti savet
Uvek vozite pažljivo i što sporije, održavajući bezbedno rastojanje, a posebno ako je drum vlažan, prekriven snegom ili ledom.
Pre krivine u kojoj je loša preglednost, usporite i signalizirajte svoj dolazak sirenom. Potencijalnim vozačima koji vam dolaze u susret ovim ukazujete na svoje prisustvo i pre nego što mogu da vas vide.
Bezbedna vožnja uzbrdo
Pre svake krivine usporite vozilo i tokom krivine blago ubrzajte. Ako automobil neće da povuče, ovo je znak da se bori sa uzvišenjem. Umesto da nagazite papučicu gasa, prebacite u niži stepen prenosa i na taj način uspostavite kontrolu nad vozilom. Ovo može biti naročito korisno pri naglom skretanju na delu planinskog puta sa strmim uzvišenjem, na primer, na serpentini.
Bezbedna vožnja nizbrdo
Kada vozite nizbrdo, koristite kočnice, ali posebno nastojite da kočite motorom: da biste usporili automobil koristite različite stepene prenosa blago iznad predviđenog broja obrtaja.
Bezbedna vožnja tokom zime
Svi ovi saveti se primenjuju i tokom zime, samo uz dodatne mere predostrožnosti. Tokom vožnje u planinskim predelima u zimskom periodu možete se suočiti sa mnogo težim vremenskim uslovima nego tokom leta.
Na snegu ili ledu, vaš automobil se pri kočenju ponaša drugačije. Ako naglo i jako pritisnete kočnicu, točkovi mogu da se blokiraju i da počnu da proklizavaju. Prema tome, upamtite da treba da kočite blago i postepeno kako biste pneumaticima omogućili dovoljno vremena za prianjanje sa drumskom podlogom i za usporavanje automobila.
Pronađite pravi pneumatik za svoje vozilo
Unesite tip vozila ili dimenzije guma
We're searching for your tire...
Wait few seconds we're processing your photo